Все про ребуси

Поряд з класичними (вербальними) ребусами, існують математичні ребуси. Інколи їх ще називають числовими, арифметичними або криптарифмами. Фактично, такі ребуси, це приклади звичайних арифметичних дій (додавання, віднімання, ділення та множення), в яких частина або навіть всі цифри замінені на крапки, зірочки, літери чи інші символи. Розгадати ребус - означає відновити первісний вигляд математичної рівності.  

Історія математичних ребусів

Серед великої кількості логічних загадок досить розповсюдженими та популярними є математичні (числові) ребуси. Математичний ребус це завдання, в якому шляхом логічних міркувань потрібно розшифрувати значення кожного символу і відновити числовий запис виразу. Якісний ребус повинен мати єдину можливу розшифровку, хоча це правило дотримуються не завжди.
Існує кілька різновидів математичного ребусу. Наприклад, в буквених ребусах кожною літерою зашифрована одна певна цифра. При цьому однакові цифри шифруються однієї і тієї ж літерою, а різним цифрам відповідають різні літери. Математичний буквений ребус називають криптарифмом, якщо в результаті шифрування отримуємо певну осмислену фразу.

У математичних ребусах зашифрованих іншими значками, наприклад зірочками, кожен символ може позначати будь-яку цифру від 0 до 9. Причому, деякі цифри можуть повторюватися кілька разів, а інші зовсім не використовуватись. Такі ребуси, найчастіше, називають числовими або цифровими .
Класичний приклад математичного буквеного ребусу на додавання, належить англійцю Генрі Ернсту Дьюдені (Henry Ernest Dudeney) . У 1924 році в червневому номері журналу "Strand Magazine " (наприкінці XIX століття сер Артур Конан Дойль писав Шерлока Холмса спеціально для цього видання) Дьюдени публікує ребус: SEND + MORE = MONEY. У перекладі з англійської мови ця фраза означає "шліть більше грошей" - лаконічний текст телеграми надісланій чи то студентом до батьків, чи то викрадачами з вимогою викупу. Єдиним рішенням ребуса Дьюдені є рівність : 9567 +1085 = 10652 .
Математичний ребус - досить стара головоломка, винахідник її не відомий. Довгий час авторство помилково приписували американському шахісту Семюелю Лойду (Samuel Loyd). Однак англійський математик Девід Сінгмастер (David Singmaster) у своїй хронології математичних головоломок "Sources in recreational mathematics" (1993 рік) посилаючись на Віла Шортца (Will Shortz ) вказує на замітку "Multiplication problem where the letters for 1 - 0 spell Palmerston" в грудневий номері журналу " The American Agriculturist " за 1864 як перший друкований математичний ребус.
Математичний ребус українською ще називають арифметичним, числовим або цифровим. В англійській мові також використовується кілька назв для позначення даного виду головоломок: Verbal arithmetic, Alphametics, Cryptarithmetic (Crypt - arithmetic) , Cryptarithm.
Термін "crypt - arithmetic" був належить бельгійському композитору, автору багатьох головоломок Симону Ватрікванту (Simon Vatriquant) , який під псевдонімом "Minos " з 1931 року і до початку Другої світової війни публікував математичні ребуси в бельгійському математичному журналі "Sphinx".
У 1945 році Алан Уейн ( Alan Wayne ) представив особливий вид математичного ребуса іменованого "doubly - true". Такий ребус складається зі слів, що позначають цифри або числа, які також є математичною рівністю . Наприклад: ДВА x ДВА = ЧОТИРИ (зашифровано 739 x 739 = 546121) .
Пізніше, у 1955 році, Джеймс Хантер (James Alston Hope Hunter) в жовтневому номері газети "Toronto Globe and Mail" для позначення буквених математичних ребусів у яких букви утворюють осмислені слова чи фрази використовує слово "alphametic" . Не дивлячись на те, що з часом, все ж, більше прижилося слово "криптарифм" , Джеймса Хантера без перебільшення можна назвати "батьком" сучасного математичного ребусу , творцем найблискучіших математичних головоломок.
Перша згадка про радянський математичний ребус, автору проекту "Ребуси українською" вдалося відшукати в книзі видатного популяризатора фізики, математики та астрономії, одного з фундаторів жанру науково-популярної літератури Якова Ісидоровича Перельмана "Занимательная арифметика. Загадки и диковинки в мире чисел" (1926 рік). В одній із глав автор пише: "Те , що я пропоную назвати арифметичними ребусами - цікава гра американських школярів , у нас поки ще зовсім невідома . Англійська назва гри " div - al - et " - скорочення від" division by letters ", тобто поділ за допомогою букв. Вона полягає в відгадуванні задуманого слова за допомогою вирішення задачі (на ділення) ... ". Пізніше, у 1939 році виходить невелика брошура «Арифметические ребусы» (серія "Дом занимательной науки") цілком присвячена цій математичної головоломці.
У повоєнний час математичні ребуси регулярно публікують у радянських книгах , журналах і газетах ( "Наука и жизнь" , "Техника молодёжи" , "Юный техник") . Науково -популярний фізико-математичний журнал для школярів і студентів "Квант" практично в кожному номері радує своїх читачів новими математичними загадками.
Наприкінці століття, розвиток обчислювальної техніки додав поштовх у дослідженні та розповсюдженні математичних ребусів. Математики і програмісти переклали на "плечі" персональних комп'ютерів рішення загадок і головоломок. Із зростанням популярності мережі Інтернет, з'явилися онлайн сервіси, які полегшують не тільки розв’язання математичних ребусів, але, навіть, їх створення.
Джерело: rebus1.com/ua

Як розв'язувати математичні ребуси

Математичні ребуси - чудова гімнастика для розуму. Ось лише деякі основні правила розв'язання цих захоплюючих математичних загадок:
  • У математичних ребусах складених з літер кожною буквою зашифрована одна певна цифра: однакові цифри шифруються однієї і тієї ж буквою, різним цифрам відповідають різні букви.
  • У ребусах зашифрованих, наприклад, зірочками, кожен символ може позначати будь-яку цифру від 0 до 9. Деякі цифри можуть повторюватися кілька разів, інші не використовуватись зовсім.
  • Перед початком розв’язування математичного ребусу з літер (наприклад , криптарифму), переконайтеся, що в ньому використано не більше 10 різних букв. В іншому випадку, такий ребус не матиме розв’язків.
  • Почніть розв’язок ребусу з правила, згідно з яким нуль не може бути крайньою лівою цифрою в числі. Таким чином, всі літери і знаки, з яких починається число в ребусі, вже не можуть бути нулем. Коло пошуку потрібних цифр звузиться.
  • У ході розв’язання відштовхуйтеся від основних математичних правил. Наприклад, множення на нуль завжди дає нуль, а при множенні будь-якого числа на одиницю, завжди отримаємо в результаті вихідне число.
  • Дуже часто математичні ребуси являють собою приклади складання двох чисел. Якщо при додаванні сума має більше знаків ніж доданки, значить сума починається з "1".
  • Не бійтеся робити помилки. Можливо, вони підкажуть вам вірний хід рішення. Не нехтуйте методом перебору. Деякі ребуси зажадають тривалого поетапного розв’язання, але в підсумку ви будете винагороджені вірною відповіддю і відмінною розминкою для вашої кмітливості.

Онлайнові математичні ребуси можна переглянути за посиланням:

http://rebus1.com/ua/index.php?item=matematychni_rebusy 

Немає коментарів:

Дописати коментар